A A A


sypialnia, dobry sen, feng shuiFeng shui ostatnimi czasy zdobywa coraz większe grono fanów, którzy do każdej sfery życia przenoszą zasady, które charakteryzują tę filozofię, która jest starożytną praktyką planowania w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Tradycyjne feng shui w starożytnych Chinach obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich. My, obecnie, inspirujemy się tą chińską filozofią, podczas urządzania wnętrz mieszkań i domów. Sypialnia, jako miejsce, w którym się relaksujemy powinna być urządzona ze szczególną starannością. Może wnętrza zaaranżowane w zgodzie z feng shui to dobry pomysł?

Harmonia i energia w sypialni
Sypialnia, która zostanie urządzona według zasad feng shui na pewno zapewni nam zdrowy i spokojny sen. Jak zatem zaaranżować jej wnętrza, aby zadbały o nasz komfort? Otóż istnieje wiele książek oraz portali internetowych poświęconych tej tematyce. To bardzo rozległy temat, któremu należy poświęcić więcej czasu, jednak znajomość podstawowych zasad na dobry początek powinna wystarczyć. Warto zaznaczyć, że to właśnie sypialnia jest najważniejszym pokojem w domu, bo to w niej odpoczywamy i sypiamy. Jeśli czujemy się w niej komfortowo i ogarnia nas spokój, to efekty tego będą widoczne gołym okiem i zauważać je będą także nasi znajomi. Zasady feng shui wspominają także, że sypialnia powinna odzwierciedlać naszą osobowość, powinna być bezpieczna i wygodna.

Zasady feng shui
Filozofia feng shui to zasady, które dotyczą zarówno miejsca, w którym powinna znajdować się sypialnia, gdzie powinno stanąć łóżko oraz jak odpowiednio ustawić wszelkie dodatki, a jakich należy unikać. Oto najważniejsze zasady:

  1. Sypialnia, która znajduje się po zachodniej części to dobra lokalizacja, ponieważ jest najcieplejsza.
  2. Jeśli nie możemy mieć sypialni po stronie zachodniej to strona wschodnia także będzie dobra – ona jest najbardziej energetyczna. 
  3. Sypialnia nie może znajdować się nad garażem. Takiej lokalizacji mogą towarzyszyć problemy z oddychaniem. 
  4. Łóżko małżeńskie powinno mieć jeden materac, choć to w dużej mierze nie jest możliwe i ograniczone jest do asortymentu, jaki oferują nam producenci materacy.
  5. Drzwi do sypialni nie powinny znajdować się na wprost wejścia do łazienki lub toalety. Tak bliskie towarzystwo wody może przygasić nasze uczucia do drugiej osoby. 
  6. Lustra w sypialni stały się modą. Jednak „zimna” tafla lustra nie sprzyja gorącej atmosferze, jaka powinna być charakterystyczna dla sypialni. Warto zastanowić się zanim się je powiesi.
  7. Sypialnia, jako oaza spokoju powinna znajdować się daleko od głównego wejścia, dzięki czemu nikt nie będzie miał wpływu na nasze życie.
  8. Pamiętajmy też, aby nie gromadzić niepotrzebnych rzeczy pod łóżkiem. Bałagan pod łóżkiem niekorzystnie wpływa na ład, co przenosi się na nasze życie.
  9. Warto także zwrócić uwagę na wszelkie sprzęty elektroniczne. Niestety, ale według zasad feng shui ich trzymanie w sypialni negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Poza tym akurat ta zasada może okazać się pozytywna, szczególnie, gdy mężczyzna zapragnie obejrzeć mecz piłki nożnej, kiedy kobieta chciałaby w spokoju poczytać książkę.

Oczywiście nie należy popadać w skrajności urządzając swoją sypialnię i robić wszystko, jak feng shui przykazało, jednak do najistotniejszych, wypisanych powyżej zasad warto się zastosować.  


Tagi: dobry sen, sypialnia, feng shui,