A A A


sennik, znaczenie snówSen towarzyszy człowiekowi od zawsze. Wiele tysięcy lat przed naszą erą kapłani starożytnego Egiptu, Syrii i Persji dociekali znaczenia snów, interpretowali je i na ich podstawie starali się przewidzieć przyszłe losy człowieka. Przez długie lata analiza snu dostępna była tylko dla nielicznych, najczęściej monarchów i dostojników państwowych. Dziś wpisując w Internecie hasło „sennik” otrzymujemy dostęp do setek stron z sennikami. W sennikach opisywane są znaczenia różnych symboli pojawiających się w naszych snach.

A czym tak naprawdę jest sen, co sprawia, że śnimy i czy sny faktycznie mają znaczenie?

Sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch. Jest to czas odpoczynku, odprężenia i relaksu zarówno fizycznego jak i umysłowego. Sen dzieli się na dwie fazy: sen o wolnych ruchach gałek ocznych (tzw. faza NREM) oraz sen o szybkich ruchach gałek ocznych (tzw. faza REM). Sen zaczyna się fazą NREM po której następuje faza snu REM trwająca. U osób dorosłych tego typu cykl powtarza się 4-5 krotnie. Sny pojawiają się wyłącznie w fazie REM W tej fazie następuje całkowite rozluźnienie mięśni, dlatego śniący o ruchu człowiek nie porusza się.

Sny, zwane fachowo marzeniami sennymi, to serie obrazów, dźwięków, emocji, myśli i innych wrażeń zmysłowych  pojawiające się podczas snu. Sny powstają na skutek przeżytych w ciągu dnia sytuacji i towarzyszących im emocji, są również odzwierciedleniem naszych fantazji. Ponieważ sny powstają bez udziału naszej świadomości często mają charakter irracjonalny, absurdalny, sprzeczny z zasadami prawdopodobieństwa. W snach zacierają się związki przyczynowo-skutkowe i logiczne następstwa wydarzeń. Paradoksalnie to właśnie dzięki „wyłączeniu” logiki podczas snu zdarza się nam znaleźć rozwiązanie rzeczywistych problemów.  Osobną kategorią snów są koszmary senne, czyli sny wywołujące przerażenie, strach. Typowe koszmary senne to sny o byciu nagim w miejscu publicznym, spadaniu, topieniu się, śmierci, sny o ucieczce przed nieznanym. Pojawienie się koszmaru zawsze przerywa sen.     

Najczęściej spotykane marzenia senne oraz ich interpretacje zebrane są w sennikach. Współcześnie największy wybór senników znajdziemy w Internecie. Do najpopularniejszych senników należą: egipski, babiloński, asyryjski, rzymski. Senniki te powstały setki lat temu, jednak są sukcesywnie wzbogacane o współczesne pojęcia. Dokładne wyjaśnienie danego snu za pomocą sennika często jest nieosiągalne. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj z naszego snu zapamiętujemy pojedyncze obrazy, a nie całe wątki czy fabuły. Z tego względu większość senników zawiera wyjaśnienia i symbolikę pojedynczych haseł. Przy interpretacji elementów snu należy jednak zachować ostrożność. Każdy symbol może mieć różne znaczenia w zależności chociażby od kręgu kulturowego autora danego sennika. Interpretacja snu musi uwzględniać indywidualną sytuację życiową śniącego. Warto sny intepretować z perspektywy czasu, z odpowiednim dystansem emocjonalnym. Jednak zawsze należy pamiętać, że senniki nie dają gotowych odpowiedzi, ich główną funkcją jest zwrócenie naszej uwagi na nasze często nieuświadomione marzenia i pragnienia, które w postaci różnych symboli pojawiają się w naszych snach. 


Tagi: sen, dobry sen, znaczenie snów,