A A A


dobry sen, bezsenność, sposoby na senSłowa znanej piosenki często towarzyszą rodzicom, którzy usypiają swoje dzieci. Wszyscy Ci, którzy choć raz doświadczyli daru rodzicielstwa wiedzą jak zasypianie, w przypadku dzieci bywa ciężkie. Jednak są sposoby na to, aby nasze pociechy zasnęły bez problemów i, co ważne, przespały całą noc. Najpierw jednak należy znaleźć przyczynę, to, co leży u podstaw kłopotów z zaśnięciem naszego dziecka.

Ciemność oswojona
Jednym z najczęstszych powodów, za sprawą, których nasze dzieci mają kłopoty ze snem jest strach przed ciemnością. Ona bywa przerażająca także dla nas, dorosłych. U małego dziecka z bujną wyobraźnią może wywołać niewyobrażalny lęk. Przypomnijmy sobie, kiedy widziane w dzieciństwie na ścianie cienie sprawiały wrażenie potworów, które nie dawały nam zasnąć. Uniknąć zapadnięcia zmroku się nie da. Jest to naturalna kolej rzeczy, jednak są sposoby na to, aby umilić ten czas naszemu dziecku. Najlepszym jest zamontowanie rolet w dziecięcym pokoju, które zasuwane na noc nie będą wpuszczać do pokoju ani światła, ani cieni z zewnątrz. Roleta w kolorowe wzory lub postaci z bajek będzie też dekoracyjnym urozmaiceniem. Aby oswoić dziecko z ciemnością warto kupić małą lampkę nocną, która nie będzie razić swoim intensywnym światłem lub niewielką lampkę do kontaktu.

Gdy hałas nie daje spać
Drugim czynnikiem, jaki może powodować kłopoty ze snem może być hałas. Wszyscy wiedzą, że gdy zapada zmrok i cisza każdy, nawet niewielki hałas wydaje się przeraźliwy. Najgorzej we śnie przeszkadzają dźwięki dobiegające z zewnątrz, takie jak: przejeżdżające samochody, szczekające psy. Często bywa też tak, że nawet szczelne zamknięcie okna nie daje spać. Warto włączyć spokojną muzykę, która zagłuszy dobiegające z zewnątrz dźwięki i sprawi, że zaśnięcie naszego dziecka będzie tylko kwestią czasu, a gdy już zapadnie w głęboki sen będziemy mogli wyłączyć muzykę i mieć pewność, że naszej pociechy już nic nie obudzi.

Koniec z sennymi koszmarami
Często dzieci budzą się z płaczem w środku nocy. To efekt sennych koszmarów, których maluchy, ze względu na ich wyobraźnie nie omijają. Przed snem warto przeczytać dziecku optymistyczną bajkę z kolorowymi ilustracjami. Dodatkowo, wypita przez dziecko herbatka lub ciepłe mleko spowodują, że koszmary miną, jak ręką odjął, dziecko prześpi całą noc, a rano wstanie uśmiechnięte i wypoczęte.  


Tagi: sen, dobry sen, bezsenność,