A A A


dobry sen, pamięć, naukaCzęsto myślimy, że poświęcając kolejną noc na naukę będziemy wiedzieć więcej, lepiej przyswoimy materiał, a dzięki temu śpiewająco zdamy egzamin, czy wygłosimy referat. Natomiast w większości przypadków takie zachowanie ma odwrotny skutek. Po takiej nieprzespanej nocy nagle okazuje się, że nasza wiedza uleciała, a my nic nie pamiętamy.

Natomiast, jeśli po nauczeniu się części materiału pozwolimy sobie na 15-minutową drzemkę, pozwoli ona nam utrwalić materiał szczególnie wtedy, gdy sny będą o podobnej tematyce. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne, ponieważ, jak twierdzą naukowcy, osoby, którym po nauce śnią się nowe zadania, na jawie potrafią wykonać je znacznie lepiej od tych, którzy nie śpią, lub, którym się nic nie śni.

Szykując się do krótkiej drzemki nadal myślimy o tym, czego się nauczyliśmy, co przeczytaliśmy oraz jakiego wzoru użyć, aby rozwiązać dane zadanie. Dzięki takiej „świeżej” wiedzy możemy być pewni, że przeczytane informacje będą nam towarzyszyć także podczas snu, dzięki czemu obudzeni nadal będziemy pamiętać to, czego się nauczyliśmy.

Wiedza potwierdzona badaniami
Doktor Robert Sticgold z Harvard Medical School przeprowadził badania na ochotnikach. Chętnym osobom przedstawiono trójwymiarowy plan labiryntu. Ich zadaniem było po kilku godzinach odnalezienie drogi do wyjścia. Jednej grupie ochotników pozwolono na drzemkę. Uczestnicy eksperymentu z tej właśnie grupy śnili o wędrówce w labiryncie. Po przebudzeniu szybciej trafili do miejsca docelowego, niż ci, którzy nie ucięli sobie drzemki.

Według badaczy, sny są wyrazem wysiłku działania nieświadomych części naszego mózgu, próbujących przetworzyć informacje o zadaniu i skupiających się na najważniejszych elementach tego zadania. Jak radzą specjaliści, najlepiej uczyć się przed snem, lub naukę przerywać drzemką. Nawet ta 15-minutowa jest w stanie zregenerować nasze siły i sprawić, że z egzaminu dostaniemy 5, referat wygłosimy celująco, a maturę zdamy bez problemu.  


Tagi: sen, dobry sen, zapamietywanie, drzemka,