A A A


sypialnia, rośliny, rośliny sypialniane Badania przeprowadzone przez NASA ponad dwadzieścia lat temu pokazały jak różne rośliny pochłaniają różne chemikalia w celu wytworzenia sztucznych środowisk w stacjach kosmicznych. Wybraliśmy kilka roślin z tych, które najlepiej usuwają zanieczyszczenia i wytłumaczyliśmy, czemu najlepiej umieszczać je w sypialni.

Palma Rhapis excelsa
Jedna z najlepiej usuwających amoniak roślin. Związek ten można znaleźć w rzeczach takich jak kosmetyki, zmywacz lakieru do paznokci. Palma ta dobrze usuwa także inne toksyny. Wymaga obfitego podlewania na wiosnę i w lecie.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych, odznaczającej się także nieprzeciętną urodą. Dobrze usuwa alkohol (znajdujący się w perfumach i płynach do płukania), aceton (kosmetyki), trichloroetylen (drukarki), benzen (dywany, obrazy, zasłony) oraz formaldehyd (który można znaleźć w tapicerkach oraz wykładzinach). Posiada także wysoki współczynnik parowania więc zwiększa wilgotność powietrza.

Większość roślin produkuje dużo tlenu podczas dnia oraz dwutlenku węgla w nocy, więc powszechnie uważa się, że nie należy trzymać roślin w sypialni. Jednak jest kilka roślin, które produkują tlen w nocy, więc dobrze jest z nich skorzystać w miejscu, gdzie śpimy.

Storczyk z gatunku Dendrobium (Singapore Orchid)
To dobra alternatywa dla kwiatów ciętych, która pochłania w nocy dwutlenek węgla jednocześnie uwalniając tlen. Należy zdecydować się na storczya hybrydowego, który jest lepszy dla początkujących i łatwiejszy w opiece. Jest także bardzo skuteczny w usuwaniu alkoholu, acetonu, formaldehydu oraz chloroformu.

Sansevieria
Ta roślina może nie za dobrze usuwa toksyny z powietrza, lecz jest najbardziej niezniszczalną rośliną doniczkową, produkującą duże ilości tlenu w nocy. Tak więc jest to dobry wybór dla początkującego miłośnika roślin doniczkowych.  


Tagi: rosliny w sypialni, rosliny do sypialni, rosliny sypialne,