A A A


zaburzenia senne, niewyspanieZapewne nieraz słyszeliście od rodzeństwa, z którym dzieliliście pokój lub od współmałżonka, że mówicie przez sen. Oczywiście trudno uwierzyć w coś, czego się nie słyszało na własne uszy, tym bardziej słysząc zarzuty „gadasz nawet przez sen”. Jednak uspokajamy mówienie przez sen zdarza się każdemu, jednym częściej, innym rzadziej.

Mówienie przez sen można zaliczyć do problemów ze snem, pewnych zaburzeń, które choć nie są groźne, dotykają coraz większej liczby osób. Problem ten dotyczy od 30 do 56% ludzi.

Dlaczego nawet we śnie buzia nam się nie zamyka?
Mówienie w trakcie snu może pojawić się w każdej jego fazie i najczęściej jest zupełnie nieszkodliwe. Najczęściej, ponieważ w nielicznych przypadkach może być oznaką zaburzeń snu lub chorób. Do najważniejszych czynników, które powodują, że rozmawiamy we śnie są: przyjmowanie niektórych leków, silny stres, gorączka, zaburzenia psychiczne lub nadużywanie niektórych substancji. Jeśli zdarza się Państwu mówić przez sen, a wyżej wymienione przyczyny są Wam obce, wytłumaczeniem tego może być emocjonalny stosunek do tego, co akurat nam się śni.

Kto mówi najczęściej i najwięcej?
W życiu – kobiety, we śnie – nie ma reguły! Zdarza się to i nastolatkom, i dorosłym osobom. W przypadku tych pierwszych jest to związane z dojrzewaniem mózgu i, jeśli nie jest wynikiem zaburzeń lub choroby, mija wraz z wiekiem.
W znacznej części przypadków wypowiadane przez sen słowa czy zdania się pozbawione sensu, a czasem także niezrozumiałe. Jednak znane są przypadki, kiedy w trakcie snu doszło do wyjawienia przez śpiącego tajemnicy. Wśród nocnych gaduł są osoby, z którymi można przeprowadzić logiczną konwersację, ale te należą do rzadkości.

Kiedy mówienie staje się uciążliwe
Może zdarzyć się tak, że, początkowo zabawne mówienie przez sen odbierze nam chęci do życia. Problemy ze snem mogą zakłócić prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Zmęczenie, senność oraz ciągły brak energii spowodowane niewysypianiem na nikogo nie mają dobrego wpływu. Dodatkowo, jeśli oprócz mówienia pojawiają się kolejne niepokojące objawy konieczna będzie wizyta u specjalisty. Lunatykowanie czy ataki lęku, które mogą się pojawić to oznaki tego, że z naszym organizmem dzieje się coś nie tak, ale po profesjonalną diagnozę należy udać się do specjalisty. Jeśli ten uzna, że leczenie jest konieczne, zaleci badanie polisomnograficzne, a następnie kurację farmakologiczną.
Warto zadbać o swój zdrowy sen, który pozwoli nam cieszyć się życiem w 100%.  


Tagi: sen, rozmowa przez sen,