A A A


brak snu, bezsenność, zaburzenia snuNie od dziś wiadomo, że brak snu nie wpływa na nas korzystnie. Każda kolejna nieprzespana noc działa na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na nasz organizm, który, jeśli nie jest zrelaksowany i wypoczęty nie funkcjonuje zbyt dobrze. Po ciężkiej nocy lub całonocnej imprezie odczuwamy senność podczas dnia, spadek koncentracji, problemy z refleksem oraz podejmowaniem decyzji. Brak snu powoduje także widoczne zmiany, takie jak: starzenie się skóry, powstawanie zmarszczek oraz szybsze łapanie wszelkiego rodzaju infekcji.

Infekcja spowodowana brakiem snu
Naukowcy z Carnegie Mellon University w Pittsburghu przebadali 153 osoby różnej płci w wieku około 37 lat. Każdemu z uczestników eksperymentu podano krople do nosa zwierające wirusy wywołujące przeziębienie. W następnych dniach okazało się, że choroba znacznie częściej rozwijała się u osób, które spały krótko. Tę zależność może potwierdzić każdy, kto zachorował po tym, jak niewiele spał oraz był przemęczony.

Brak snu = brak mózgu

Oczywiście nie dosłownie! Ale to równanie warto wziąć pod uwagę przed tym, jak postanowimy balować do rana czy pracować po nocach. Otóż badacze z Princeton University dowiedli, że im mniej śpimy, tym mamy mniej mózgu! Niedosypianie prowadzi, bowiem do zaprzestania produkcji szarych komórek, które odnawiają się w dużej mierze właśnie podczas snu.

Na uniwersytecie w Wisconsin przeprowadzono badania na szczurach. Dowiedziono, że długotrwały brak snu u tych ssaków spowodował, że niektóre neurony w mózgu "wyłączają się", mimo że zwierzęta nie śpią. Prawdopodobnie taki sam mechanizm jest przyczyną spadku możliwości poznawczych u niewyspanych ludzi.

Brak snu a myślenie

Inne badania, które zostały przeprowadzone na pracownikach armii wykazały, że żołnierze, którzy posługują się bronią robią to impulsywnie. W eksperymencie postawiono przed badanymi kilka zadań. Podczas pierwszego ich rozwiązywania byli oni wyspani. Wówczas czas ich reakcji był szybki. Za drugim razem mieli oni za sobą nieprzespane godziny, dokładnie 53. Okazało się, że na skutek braku snu potrzebowali więcej czasu na podjęcie właściwej decyzji. Świadczy to o tym, że niedosypianie wpływa również na część mózgu odpowiedzialną za nasze wybory.

Okazuje się, że sen jest jedną z najważniejszych czynności fizjologicznych. Dlatego doceniajmy fakt, że możemy przespać całą noc, dzięki czemu nasz mózg może prawidłowo funkcjonować.  


Tagi: dobry sen, spokojny sen, brak snu,