A A A


materiały wykończeniowe, lakiery, bejce, olejePiękno drewna można podkreślać przy pomocy wielu środków chemicznych. Coraz bardziej popularne stają się jednak wyroby ekologiczne. Nie szkodzą środowisku, a pozwalają uzyskać trwały i estetyczny wygląd mebli. 

Dwie najbardziej popularne technologie wykańczania powierzchni drewnianych to olejowanie i lakierowanie. Technologia olejowania, prócz swojego proekologicznego charakteru, ma również znaczący wpływ na żywotność mebla. Wynika to z faktu, iż nie tworzy jak lakier filmu ochronnego lecz impregnuje drewno od wewnątrz wnikając w jego strukturę – pozwala to „oddychać” wyrobom z drewna (higroskopijność drewna). Ponadto powierzchnia olejowana łatwo poddaje się renowacji nawet w warunkach domowych (w przeciwieństwie do lakieru). Stąd olej staje się obecnie groźnym konkurentem lakieru. 

Technologia nanoszenia olejów to technologia trudna i pracochłonna oraz, w praktyce, niemożliwa do zautomatyzowania w przypadku wykańczania mebli (stosowane są nakładarki walcowe w przypadku produkcji deski parkietowej). Stąd technologia ta jest stosowana niechętnie przez producentów mebli mimo wielu swoich walorów i cech proekologicznych.

Powrót naturalnych metod uszlachetniania powierzchni drewnianych jest ogólnoświatowym trendem. „Utrwaliła się moda na meble z drewna litego, w tym woskowane i olejowane, potwierdzają to nawet producenci, dotychczas mniej kojarzeni z produkcją z masywu drewna litego.” 

 


Tagi: materiały wykończeniowe, materiały, lakiery, bejce, oleje,