A A A


Kłody drewniane, drewnoMimo ukazywania się w świecie mebli wielu materiałów syntetycznych, dla wzbogacenia ich wzornictwa i atrakcyjności, naturalne drewno wciąż pozostaje jedynym surowcem, które zapewnia niepowtarzalny urok i wyjątkową trwałość na wiele lat. 

Nazwa „materiały drewnopochodne” używana jest  zamiennie z nazwą „tworzywa drzewne”. Jednakże, mówiąc o tworzywach drzewnych, ma się zwykle na myśli materiały, które powstały przez podział czy rozdrobnienie tkanki drzewnej na mniejsze elementy (np. forniry, wióry, włókna) i ponowne ich połączenie w nową całość zmniejszającą lub eliminującą wady surowca wyjściowego, a także nadającą mu inne, pożądane przez nas właściwości. Na przełomie XX i XXI wieku pojawiły się nowe tendencje w rozwoju technologii produkcji tworzyw drzewnych, wykorzystujące surowiec odpadowy, w tym również tworzywa syntetyczne. 

Na świecie coraz większy udział w odpadach mają syntetyki o krótkim okresie użytkowania (czyli przede wszystkim opakowania i przedmioty jednorazowego użytku). Wyroby te krótko po ich wyprodukowaniu stają się uciążliwym odpadem, który może zalegać w środowisku naturalnym setki lat, nie ulegają bowiem w zasadzie degradacji biologicznej. Najprostszym sposobem wykorzystania tworzyw syntetycznych w technologii tworzyw drzewnych jest częściowe zastąpienie cząstek drewna syntetykami, czyli zastosowanie ich jako wypełniacza. 

Stąd nie należy się dziwić faktem, iż łóżka wykonane z jakichkolwiek tworzyw drzewnych (MDF, płyta wiórowa) cechować będzie znacznie niższa trwałość, siegająca maksymalnie kilku lat. Tylko meble z litego drewna cechuje żywotność ponad kilkudziesięcioletnia. Możliwość renowacji mebli z litego drewna daje im także znaczącą przewagę nad konkrencyjnymi wyrobami.

 


Tagi: materialy konstrukcyjne, lite drewno, drewno, meble drewniane, meble z litego drewna, tworzywa sztuczne, tworzywa drewnopochodne, wady tworzyw,