A A A


VeneerMateriały drewnopochodne do surowce pozyskane z drewna okrągłego lub drewna tartacznego przeznaczone do produkcji tworzyw drzewnych. Wśród materiałów drewnopochodnych można wyróżnić:

Fornir - jest to cienki płat drewna uzyskany przez skrawanie płaskie, obwodowe (łuszczenie), mimośrodowe lub inne. Grubość forniru wynosi ok 0,4-6,0  mm. O ile sam fornir stanowi ciekawą wizualnie formę,o tyle rdzeń (płóta wiórowa lub płyta MDF) to materiały stworzone sztucznie na użytek przemysłu meblarskiego. Najczęstsze wady wyrobów fornirowanych to niska wytrzymałość oraz oddzielanie się lub łupanie warstw fornirów od rdzenia. Wady te są w zasadzie niemożliwe do usunięcia. Nie mają one miejsca w przypadku mebli z litego drewna, których renowacja jest stosunkowo prosta.

Okleina - jest to fornir przeznaczony do oklejania mebli lub innych wyrobów. Okleina spełnia funkcje dekoracyjne i może być naturalna (pochodzi z drewna) lub sztuczna (tworzywo sztuczne - nie pozykiwany z drewna). Grubość oklein waha się w przedziale 0,4-2,5 mm.

Obłóg - jest to fornir przeznaczony do oklejania powierzchni gotowych wyrobów lub elementów jako podkład pod okleinę, farbę lub inną powłokę kryjącą; służy także na zewnętrzne warstwy sklejki, do oklejania płyt stolarskich i płyt wiórowych poprzecznie prasowanych.

 


Tagi: fornir, oblogi, okleina naturalna, okleina sztuczna,