A A A


Materac, meble do sypialniNie istnieje coś takiego jak „najlepszy materac”. Trzeba go dobierać według indywidualnych potrzeb, bo każdy ma inne oczekiwania.

Komfortowy materac to taki, który… jak najlepiej dostosowuje się do ciała. Wszak ludzki szkielet utrzymuje człowieka w pozycji pionowej, a pozycja leżąca jest nienaturalna. Kręgosłup napotyka zatem na poważne problemy, gdy musi dostosowywać się do pozycji innych niż stojąca.
Producenci materacy do mebli sypialnianych koncentrują więc swoją uwagę na stworzeniu odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa w pozycji leżącej, gdyż podczas snu kręgosłup potrzebuje elastycznego podparcia.

 Materac termoelastyczny 7+8 na BEDS.pl - nowoczesne materace

Materac termoelastyczny

Wśród dostępnych na rynku materacy można wyróżnić:

  • materace bonelowe - zastosowane tu sprężyny połączone są drutem, co daje takiej konstrukcji powierzchniową elastyczność; Oznacza to, że im większy ciężar na niego położymy, tym większą odpowiada wypornością; Nadaje się więc dla osób o każdym ciężarze ciała; Bardzo często wadą tych materacy jest ich "trzeszczenie" w trakcie użytkowania - powstaje ono w wyniku ocierania się o siebie sąsiednich sprężyn.
  • materace kieszonkowe - są to materace sprężynowe nowej generacji; charakteryzują się mniejszą średnicą sprężyn niż materace bonelowe (lepsza elastyczność punktowa) oraz tym, iż każda sprężyna umieszczona jest w osobnej "kieszonce" tkaninowej co zapewnia, iż nie ocierają się one o siebie i nie powodują "trzeszczenia"; Dzięki takiemu rozwiązaniu materac lepiej dostosowuje się do kształtu ciała; Wysokość otuliny sprężyny została tak dobrana, aby umieszczona w niej sprężyna zapewniała sprężystość materaca na całej jego powierzchni.
  • materace lateksowe - wkład wykonany jest z mleczka kauczukowego, popularnie zwanego lateksem; W płycie lateksu znajdują się otwory, które zapewniają ciągłą wentylację materaca; Materace lateksowe ze względu na swoją wysoką elastyczność doskonale nadają się do regulowanych stelaży o zwiększonym kącie łamania sąsiednich płaszczyzn. Lateks ma wiele zalet: jest elastyczny a jednocześnie bardzo wytrzymały, równomiernie podpiera całe ciało i optymalnie dopasowuje się do każdego kształtu. Podstawową ich wadą jest nieprzyjemny zapach gumy. Ciężko wyparowują wilgoć, dlatego są podatne na pleśń. Latem na lateksowych materacach pocimy się najwięcej. Lateks sztuczny wywołuję też u części osób objwy alergiczne.
  • materace piankowe - materce o długim życiorysie, obecnie materace piankowe wytwarzane są z nowoczesnej pianki COLDFLEX (sieciowanej na zimno); to pianka nowej generacji przeznaczona do produkcji komfortowych mebli tapicerowanych czy materaców. Charakteryzuje ją wyższa elastyczność, szerszy przedział twardości, a także większy „współczynnik wygody”. Otrzymujemy ją przez stosowanie nowej metody tak zwanego sieciowania na zimno;
  • materace termoelastyczne - materace wykonane z nowoczesnej pianki VISCO; Cechą szczególną pianki typu viscoelastic jest zmiana twardości w zależności od temperatury. Na przykład materace z zastosowaniem tej pianki gwarantują idealne dopasowanie do kształtu ciała, co sprawia, że jest ono podparte równomiernie na całej powierzchni. Materace te polecane są szczególnie osobom mającym problemy z kręgosłupem czy układem krążenia oraz w profilaktyce odleżynowej; pianka VISCO, zwana też pianką „z pamięcią” (ze względu na swoją szczególną właściwość, jaką jest umiejętność zachowania odciśniętego na niej kształtu), opatrzona symbolem NVE-65. Opracowana w połowie lat 70. na potrzeby NASA, miała za zadanie niwelować niekorzystne skutki długotrwałego siedzenia lub leżenia w ograniczonej przestrzeni oraz absorbować energię podczas startu. Obecnie znalazła zastosowanie w przemyśle meblowym jako materiał tapicerski oraz w sektorze medycznym. Pianka viscoelastic, oddając energię na całą powierzchnię nacisku, przyjmuje jednocześnie kształt powierzchni naciskającej, co sprawia, że ciało leżącej na niej osoby jest podparte równomiernie w każdym punkcie. Zwiększa to komfort wypoczynku i pozwala wyeliminować niekorzystne skutki długotrwałego leżenia. 

 


Tagi: materac, łóżko, meble,