A A A


znaczenie snów, marzenia senne, sennikKażdy człowiek potrzebuje odpoczynku, odprężenia. Dzieje się to głównie kiedy śpimy, nasz organizm regeneruje się przez noc, aby sprawnie działać w ciągu dnia. O tym, że podczas snu - śnimy wiemy od dawna. Dla każdego w inny sposób sen pełni rolę magicznej przygody, często śnimy o własnych marzeniach, pragnieniach. Niestety też nierzadko zapominamy o tym, o czym śniliśmy w nocy, choć jak przez mgłę przypominamy sobie, że było to co wyjątkowego, niezapomnianego, magicznego.

Niektórzy uważają, że w ogóle nie posiadają snów, lecz wynika to jednak z tego, że je zapominają, ponieważ zaledwie 5% ogółu śpiących pamięta, że śniło, a i pamięta tylko marzenia senne sprzed 10-15 min. przed przebudzeniem. 

Marzenia senne uzależnione są od wieku i płci osoby śniącej, mogą też zależeć od fazy snu, w której się znajdujemy. Faza snu, w której zostajemy wybudzeni tuż nad ranem np. przez budzik czy dzieci to prawdopodobnie właściwa faza snu i ów możemy zapamiętać. Gorzej jest jeżeli budzimy się samoistnie, wówczas z zapamiętaniem tego, o czym marzyliśmy jest większy problem. Tak więc sny bywają statyczne, jak nieruchome obrazki oraz żywe, wręcz pełne akcji, nie brakuje w nich również dźwięków, emocji, myśli oraz innych wrażeń.

Marzenia senne mogą powstawać na podstawie doświadczenia zdobytego w ciągu dnia, mogą odzwierciedlać nasze uczucia, doznania i pragnienia, zwykle te niemożliwe, nierealne, których się wstydzimy lub boimy wypowiedzieć bądź pomyśleć o nich w rzeczywistości, dlatego spełnienie tych pragnień jest takie magiczne, tajemnicze. Marzenia senne stanowią przede wszystkim rozładownie wrażeń, uporządkowanie myśli i zależne są od momentu życia, w jakim się znajdujemy. Ci, którym udaje się zapamiętać wspaniały sen, pragną by jeszcze wrócił, chcieliby aby choć raz powtórzył się którejś nocy. Ludzie wspominają sny jakby były czymś realistycznym, a nie wymyślonym w wyobraźni. Sny dotyczą życia i jego problemów, gdzie zazwyczaj osoby śniące są głównymi bohaterami, choć pragnienia bywają również fantastyczne.

Płeć osób śniących wpływa na nasz sen. Kobiety raczej marzą o scenach intymnych, o tym, że w sytuacji zagrożenia są uratowane przez prawdziwego mężczyznę. Często prowadzą rozmowy, nawiązują kontakty, znajdują się w znanym im otoczeniu. Kobiece sny są bardzo emocjonalne. Natomiast treści snów płci przeciwnej bogata jest w energetyczne akcje, walki w których zwyciężają, podróże oraz śmiałe sceny erotyczne. Miejsca, w których się znajdują nie są im znane. Tak jak w życiu tak i w świecie poza naszą świadomością różnice związane z płcią są znaczne. Podobnie ma się rzecz z wiekiem osób śpiących. Marzenia senne małych dzieci są bardzo proste, zawierają głównie statyczne obrazy, takie jakie znają z oglądanych książek. W miarą jak rosną i dojrzewają ich mózgi, tak zmieniają się ich sny w bardziej złożone od ruchu, aż do takich, jakie miewają dorośli.

Sny odzwierciedlają to co przeżywamy w stanie czuwania i chociaż chcielibyśmy, aby wszystkie marzenia senne były dobre, takie aż magiczne to niestety nie zawsze tak jest, ponieważ lęki, obawy, bolączki wzięte z rzeczywistości również przenoszą się do świata marzeń. Wtedy dręczą nas koszmary, często niezależne od nas, z których ciężko się wybudzić. Pamiętać należy także, że dźwięki jakie słyszymy mogą zostać inaczej, niezupełnie dla nas korzystnie, odczytane we śnie.

Tajemnica marzeń sennych nie została jeszcze do końca zbadana i wyjaśniona i dlatego stanowić może dla nas taki magiczny świat, w którym pragniemy się pogrążyć, wyrównać emocjonalnie, wyciszyć.


Tagi: sny, marzenia senne, dobry sen, ,