A A A


łóżko dla alergika, zdrowy sen, alergiaSzacuje się, że na alergię cierpi blisko 10 milionów Polaków, co oznacza, że problem dotyczy już co czwartego mieszkańca naszego kraju (co trzeciego w Europie). Jeśli 25 proc. klientów jest alergikami, to warto pomyśleć o odpowiednim łóżku dla tej części populacji. 

Aby łóżko było przyjazne dla alergika, już na etapie konstrukcyjnym należy o tym pomyśleć. Dla uczuleniowca nie nadają się meble tapicerowane, z obiciem na stałe związanym z meblem. Najlepiej więc zdecydować się na łóżko z materacem. Najlepszym wyborem będzie prosta rama z litego drewna. Odpadają płyty wiórowe ze względu na obecny w nich formaldehyd oraz płyty pokryte melaminą lub okleiną.

Podstawowe cechy najlepszego łóżka dla alergika to:

  • łóżko z materacem (z możliwością prania pokrowca);
  • konstrukcja łóżka wykonana z drewna litego;
  • prosta forma bez zagłębień, w których mógłby gromadzić się kurz;
  • łóżko na nogach - bez całkowitego zabudowania spodu (możliwość łatwego sprzątania pod łóżkiem);
  • powierzchnia wyrobu wykończona naturalnymi środkami (oleje, lakiery wodorozcieńczalne);
  • materac wykonany z pianki syntetycznej lub naturalnego lateksu;
  • materac oraz pokrowiec materaca wykonane z dodatkiem substancji BGR (bakterio-, grzybo- i roztoczobójcze);
  • zdejmowalny pokrowiec materaca nadający się do prania;

Głównym siedliskiem roztoczy pozostaje materac, gdyż nawet najbardziej skrupulatnie czyszczony jest obfitym siedliskiem ludzkiego potu i szczątków złuszczonej skóry. Co do budowy, materac hypoalergiczny nie może być wypełniony trawą morską, słomą, bawełną i resztkami wełny, sierścią zwierzęcą, ścinkami jedwabnymi, konopiami, lnem lub włóknami palmowymi, gdyż wszystkie te materiały (szczególnie sierść) mogą wywołać alergię. Poszycie materaca musi być przewiewne – pozwalać na swobodną cyrkulację powietrza i odporne na wilgoć, która stanowi idealne warunki dla roztoczy.  Obecnie do produkcji łóżek niealergicznych coraz powszechniej wykorzystuje się włókna poliestrowe i pianki syntetyczne.

 


Tagi: alergia, łóżko, meble, sypialnia,