A A A


Lite drewnoMianem DREWNA określa się surowiec otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (deski, bale, krawędziaki itp.). Wynika stąd potrzeba odróżnienia DRZEWA, jako żyjącej rośliny drzewiastej, od wyprodukowanego z niej surowca - DREWNA.

„Lite drewno” jako synonim wysokiej jakości podlega surowym normom, ponieważ nie każdy mebel z drewna można nazwać „litym”.

Obowiązujące uregulowania odnośnie mebli mówią, że tylko te meble mogą być oferowane jako meble z litego drewna, których wszystkie części poza tylna ścianą i dnami szuflad są wytwarzane z litego drewna. „Lite drewno bukowe” oznacza zatem, że mebel składa się w całości z drewna bukowego - poza tylnią ścianą i dnami szuflad w meblach skrzyniowych (np. komody, szafy).

 Komoda Vinci 800 BEDS.pl
Komody VINCI 800 na BEDS.pl

 

Użyty surowiec drzewny powinien być poddany sezonowaniu i suszeniu do odpowiedniej wilgotności, w zależności od przeznaczenia. Ponadto, przy niektórych gatunkach drewna, wskazane są inne procesy hydrotermicznej obróbki (np. buk – parzenie drewna). Elementy płytowe mebli (o znacznej długości i/lub szerokości w stosunku do grubości) powinny być wykonane w technologii klejenia fryzów meblowych (mniejszych kawałków drewna). Pozwala to osiągnąć stabilizację wymiarową i kształtową tych elementów przez długie lata, nawet przy zmiennych warunkach klimatycznych otoczenia (w określonych ramach). Klej użyty do produkcji powinien posiadać odpowiednie atesty higieniczne wydane przez Państwowy Zakład Higieny.

Żadnych wyrobów wykonanych z płyty wiórowej (MDF, HDF, itp.) sklejki czy płyt fornirowanych (płyty MDF lub płyty wiórowe wykońoczne fonirem o grubości 0,4 -1 mm) nie można zaliczyć do wyrobów z litego drewna.

Lite drewno to synonim wysokiej jakości, wytrzymałości i trwałości wyrbou.

 FSC


Tagi: lite drewno, materiały konstrukcyjne,