A A A


zaburzenia snu, bezdech senny, chrapanieChrapanie może nieźle uprzykrzyć życie osobom, z którymi dzielimy sypialnię. Jednak ci, którzy borykają się z tym problemem mają z pewnością większe zmartwienie. Z tą dolegliwością spotykamy się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, choć u panów zdarza się to znacznie częściej. Chrapanie doprowadza do tego, że jesteśmy niewyspani, a przez to następnego dnia zmęczeni, rozdrażnieni, mamy zły humor, spada nasza odporność. Prawdą jest, że może doprowadzić nawet do bardziej skomplikowanych problemów zdrowotnych.

Wielu chrapiących nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie może spowodować ta dolegliwość. Częściej walczyć z tą chorobą (bo tak można ją z pewnością nazwać) zaczynają osoby śpiące z „chrapaczem” w pokoju. Walkę z chrapaniem naprawdę warto i potrzeba zacząć. Zwykle zaczyna się to do wizyty w aptece, gdzie można nabyć różnego rodzaju preparaty przeciwko chorobie. Głównie są to spraye do nosa lub gardła, plastry do nosa czy listki na podniebienie. Środki te są być może skuteczne, choć nie zwalczają przyczyn dolegliwości, ale ich skutki  i nie są jedyną drogą wyjścia z tej sytuacji.

Przed pójściem do lekarza należy spróbować samemu powalczyć z chrapaniem. Osobom z nadwagą poleca się zrzucenie zbędnych kilogramów, poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety. Pozbycie się fałdek tłuszczyku na szyi poprawia jakość spania, nie trzeba nawet bardzo przekonywać, że zrzucenie z wagi poprawi także ogólne zdrowie osoby chrapiącej. Palaczom natomiast zaleca się pożegnanie z nałogiem, co z pewnością ulepszy proces oddychania. Nie należy spożywać alkoholu i tabletek nasennych tuż przez położeniem się do łóżka, a na pewno ograniczyć ich stosowanie. To samo tyczy się tłustego mleka i napojów sojowych, ponieważ po nich odkłada się śluz w gardle, a to także może powodować uciążliwe chrapanie. Niektórzy poszukują przyczyn chrapania z pozycji śpiącego. Mówi się, że leżenie i spanie płasko na plecach potęguje omawianą dolegliwość. Proponuje się więc zmianę pozycji, choć w niektórych przypadkach bywa że podczas spania na boku również chrapiemy. Jeżeli żaden ze wskazanych domowych sposobów walki z chrapaniem nie skutkuje niezwłocznie udajemy się do lekarza specjalisty.

Lekarz poinformuje nas, że chrapanie to drganie części podniebienia i języczka, powodujące wydawanie czasem bardzo głośnego dźwięku. W wielu wypadkach związane ono jest z niebezpiecznym bezdechem. Bezdech senny to nic innego jak krótkie przerwy w oddychaniu. Mogą występować zarówno w dzień jak i w nocy w postaci duszności, rozdrażnienia, silnego pocenia się, a także kołatania serca. U wielu pacjentów jedyną możliwością okazują się zabiegi chirurgiczne. Rozwiązania proponowane przez specjalistów to m.in. chirurgiczne powiększenie dróg oddechowych, poprzez wycięcie części tkanki czy nawet wykonanie rekonstrukcji szczęki. Leczyć można za pomocą skalpela, fal radiowych, lasera, a ostatnio przy użyciu urządzenia podobnego do strzykawki, które wszczepia małe plastikowe implanty do podniebienia miękkiego. Zabieg ten niestety nie jest refundowany dlatego nieliczni się na niego decydują z powodu z wysokich kosztów z tym związanych. Jeżeli jesteśmy mało odporni na ból proponujemy radiochirurgię, jest to zabieg nowoczesny, delikatny i bardzo precyzyjny. Wykonywany w ciągu jednego dnia, bez potrzeby nocowania w szpitalu. Polega na naprowadzeniu fal o wysokiej częstotliwości, a niskiej temperaturze w miejsce odpowiedzialne za chrapanie. Pozwala na udrożnienie nosa, częściowe lub całkowite pozbycie się chrapania. Czasem zabieg taki trzeba powtórzyć, aż do całkowitego ustąpienia objawów.

 


Tagi: jak leczyc chrapanie, klopoty ze snem, chrapanie,