A A A


zaburzenia snu, problemy senne, nyktofobiaJak to ciemność nie daje spać?! Przecież to właśnie noc jest idealną i naturalną, dla ludzi, porą dnia na sen. Gdy zapada zmrok szykujemy się do snu, a często bywa i tak, że oczy same nam się zamykają. Zatem jak ktoś nie może spać w nocy. Okazuje się, że jest to możliwe i nie jest to związane z hałasem u sąsiadów, cierpieniem na bezsenność, czy płaczem nowonarodzonego dziecka. Otóż w społeczeństwie istnieje wiele różnych fobii, wśród nich jest i taka, która objawia się paraliżującym strachem przed ciemnością.

Nyktofobia – co to takiego?
Tak właśnie nazywa się ten nieuzasadniony i patologiczny lęk przed ciemnością. Nazwa ta wzięła się od połączenia dwóch greckich wyrazów: nyktós, które oznacza noc i phóbos oznaczającego strach). Fobia ta spowodowana jest bardzo różnymi czynnikami, zależnie od osoby. Jedni boją się tylko ciemności w domu, natomiast ta na zewnątrz im nie przeszkadza, inni boją się w ciemności spać sami, a jeszcze inni po prostu muszą mieć włączone jakiekolwiek źródło światła, aby zasnąć. Oczywiście nyktofobii nie należy utożsamiać z bojaźnią przed ciemnością, bo jej boi się niemal każdy. Powód tego jest oczywisty ciemność sprawia, że znane nam dotąd miejsca nie wyglądają tak samo, a co za tym idzie czujemy się w nich nieswojo, jednak temu towarzyszy po prostu obawa oraz przyspieszone bicie serca. W przypadku nyktofobii rzecz ma się zupełnie inaczej, a występujące objawy dla osób cierpiących na tę przypadłość są prawdziwą zmorą.

Przyczyny fobii
Nie ma uniwersalnej i jednej przyczyny, która powoduje strach przed ciemnością. Może być to uraz z dzieciństwa, kiedy to jako małe dziecko ktoś został zamknięty, dla zabawy, w ciemnym pomieszczeniu i doznało traumatycznego przeżycia. Dla osób z tą przypadłością – nyktofobików, pora wieczorna oraz noce to prawdziwy koszmar. Takie osoby boją się gdziekolwiek wyjść wieczorową porą, nie mówiąc o ciemnej nocy. Boją się także ciemnych pomieszczeń i często także śpią przy zapalonym świetle, dzięki czemu ich wyobraźnia nie generuje przeraźliwych wizji.

Objawy nyktofobii:
- przyspieszony puls
- tachykardia
- szybki i płytki oddech
- zimne poty
- drżenie mięśni
- kołatanie serca
- zawroty głowy
- duszność
- omdlenia
- utrata przytomności
- wymioty itd.

Nyktofobicy często nie mogą zmrużyć oka przez całą noc. Czuwają, nasłuchują dziwnych odgłosów, wyobrażają sobie, że w ich domu ktoś chodzi. W skrajnych przypadkach osoby cierpiące na nyktofobię nie potrafią normalnie funkcjonować. Niektórzy nawet boją się zamknąć oczy.

O tym jak sobie z tą fobią radzić w kolejnym artykule oraz poradach eksperta  


Tagi: zaburzenia snu, nyktofobia, problemy ze snem,