A A A


problemy ze snem, bezsennośćCzym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – głosi polskie przysłowie. I rzeczywiście, każdego rodzaju doświadczenia z wczesnego dzieciństwa wpływają na sposób życia, ukształtowanie się osobowości czy psychiki dorosłego człowieka. Dobrze jeśli są to pozytywne przeżycia, które mobilizują i dodają energii do działania, gorzej jeśli pojawiły się te drugie.

 

Wspomnienia z dzieciństwa mają decydujący wpływ na każdego człowieka. Odkrycia tego dokonał Zygmunt Ferud, twórca psychoanalizy. Stwierdził on, że charakter dorosłego człowieka zależy od doświadczeń z dzieciństwa. Z kolei Erikson stwierdził, że głębokość snu dziecka jest jednym z jego wskaźników ufności. Stąd ważne jest, by ten szczególny okres rozwoju każde z dzieci przechodziło pod czujnym okiem troskliwych opiekunów.

Potrzeba snu

Sen jest niezbędnym składnikiem życia każdego człowieka. Wpływa na samopoczucie, zdrowie, wygląd skóry, regeneruje organizm. Podczas snu odpoczywa nie tylko umysł ale i ciało. Sen jest szczególnie ważny dla dzieci, które śniąc rozwijają się szczególnie intensywnie i rosną. Przeciętnie człowiek w swoim życiu przesypia około 20 lat! W tym czasie podczas projekcji nocnych, jakie funduje podświadomość, śni ok. 300 tysięcy snów. Te niesamowite obliczenia pokazują jak istotną rolę pełni sen w życiu. Małe dzieci spędzają blisko 80% doby właśnie na śnieniu. Z czasem długość ta zmniejsza się; osoba dorosła potrzebuje ok. 7-8 godzin snu. U rocznych dzieci pojawiają się też okresy snu 90-minutowego, które mieszają się z 90-minutowym okresem aktywności. Stopniowo zostają one zasępione snem lekkim, co pozwala dziecku przespać całą noc.

Trudne sytuacje

Proces zasypiania, trudności z nim, może zostać ukształtowany czy zaburzony przez różne, niekoniecznie traumatyczne, doświadczenia z dzieciństwa. Sposób w jaki rodzice traktują swoje pociechy, czy poświęcają im wystarczająco dużo czasu, czy się nimi interesują czy dzieci pozostawione są samym sobie, czy w domu często występują jawne konflikty, kłótnie – znacząco wpływa nie tylko na jakość snu ale i na całe późniejsze dorosłe życie. Kolejnym ważnym elementem są różnego rodzaju patologie; nawet w pozornie zwykłym domu któreś z rodziców może być alkoholikiem, nadużywać przemocy czy znęcać się psychicznie nad rodziną. Tego typu sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji z psychologiem lub pracownikiem opieki społecznej.

Wygoda, spokój, własne miejsce

Także zapewnienie dziecku podstawowych udogodnień może wpłynąć na jego późniejszy rozwój. Poczucie bezpieczeństwa może wzmocnić własny pokój. Jeśli brak miejsca czy inne przeszkody uniemożliwiają zapewnie malcowi osobnego pokoju, warto by miał on własne łóżko, o które będzie dbał, ścielił je, porządkował. Posłanie będzie odetchnieniem po aktywnym dniu, schronieniem dla zmęczonego ciała, tu mogą czekać na niego ulubione maskotki i kolorowa poduszka. Przy wyborze stelażu czy materaca dla dziecka należy pamiętać, że jego potrzeby są zupełnie inne niż osoby dorosłej. Stąd konieczność dopasowania odpowiednich akcesoriów do stale rosnącego malca, jego wagi i upodobań.

 

Na bezsenność

Jeśli już pojawią się trudności z zasypianiem warto przyjrzeć się swojemu codziennemu życiu i zacząć przeciwdziałać bezsennym nocom. Do snu należy (w miarę możliwości) kłaść się o zbliżonych porach, nie objadać się na noc, wywietrzyć wcześniej pokój. Nie zaszkodzą także ćwiczenia fizyczne w ciągu dnia (nie przed samym snem – organizm będzie wtedy pobudzony), gorąca kąpiel, stworzenie nastroju np. poprzez świeczki, ćwiczenia relaksacyjne, wypicie kubka gorącego kakao lub ziół na lepszy sen. Jeśli te metody nie pomogą, warto skonsultować się z lekarzem. 


Tagi: problemy ze snem, bezsennosc, dziecinstwo,